دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

بالابر صنعتی 09120982953

بالابر صنعتی

بالابر صنعتی، ساختمانی و هیدرولیکی چیست ؟ 

ساده‌ترین تعریفی که از این وسیله می‌توان ارائه کرد. وسیله ایست که جهت بالا بردن افراد و تجهیزات و رساندن به ارتفاعی مشخص جهت کار در آن ارتفاع استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که آسانسور، لیفتراک و جرثقیل با بالابر تفاوت دارند و در دسته بندی انواع بالابر جایگاهی ندارند. بالابر‌ها هم دارای شکل و اندازه های گوناگونی و مکانزم‌های مختلفی هستند. مکانیزم بالابری روی عملکرد، شکل و اندازه و ظرفیت دستگاه تاثیر می‌گذارد. 

دسته‌بندی و مقایسه بالابرها صنعتی از نظر نوع مکانیزم بالابری:

الف- بالابر هیدرولیکی

ب- بالابر زنجیری

ج- بالابرکابلی

د- بالار هیدرولیکی-زنجیری

دسته‌بندی بالابر‌ها صنعتی بر اساس قابلیت حرکتی:

الف) ثابت

۱- بالابرهای جک مستقیم

۲- بالابرهای کابلی و یا زنجیری

۳- بالابرهای هیدرولیکی-زنجیری یا کابلی

۴- بالابرهای ثابت آکاردئونی (Fixed Scissor Lifts)

۵- بالابرهای بوم لیفت ثابت (Static Base Boom Lifts)

ب) متحرک

۱- بالابرهای سیار هیدرولیکی با دسترسی عمودی

۲- بالابرهای سیار با دسترسی عمودی و افقی (Boom Lifts)

تقسیم بندی بالابرهای برقی:

الف- تکفاز

ب- سه فاز

دسته‌بندی انواع بالابر نفربر:

الف- بالابرهای آکاردئونی یا قیچی

ب- بالابرهای ستونی

۱- بالابرهای ستونی ریل

۲- بالابرهای ستونی عمود بر (Vertical Masts)

ج- بوم لیفت های خود کششی

د- بالابرهای کامیونی (Truck Mounted Platforms)

ه- بالابرهای قابل یدک

و- بالابرهای عنکبوتی (Spider Lifts)

دسته بندی و مقایسه بالابرها صنعتی از نظر نوع مکانیزم بالابری

۱- بالابر هیدرولیکی

بالابر‌هایی که نیروی حرکت آن‌ها برای بالا روی از جک و یونیت هیدرولیک گرفته می‌شود را بالابر هیدرولیکی گویند. این بالابرها بیشترین ضریب ایمنی را در بین مکانیزم های مختلف دارند. بالابرهای هیدرولیکی می‌توانند به صورت آکاردئونی، جک مستقیم و بوم لیفت ساخته شوند.

بالابر نفربر هیدرولیکی چهار ستون

۲- بالابر زنجیری

در این بالابرها بار توسط مکانیزم زنجیر و وینچ، به حرکت در می‌آید که برای ایمنی باید از زنجیرهای دوبل و ترمزهای ضد سقوط استفاده شود. این بالابرها از نظر ایمنی پایین تر از بالابرهای هیدرولیکی قرار می‌گیرند زیرا علاوه بر سقوط امکان گیر کردن قسمتی از اندام یا لباس و یا کالا بین وینچ یا زنجیر وجود دارد که در این صورت هم افراد آسیب می‌بینند و هم بالابر دچار ایراد می‌شود. بهتر است از این بالابر ها برای نفر استفاده نشود.

۳- بالابر کابلی

 در این بالابرها حرکت سکو با استفاده از کابل و وینچ امکان پذیر می‌شود و برای ایمنی باید از کابل دوبل و ترمزهای ضد سقوط استفاده شود. بالابرهای کابلی کمترین ایمنی و بیشترین حادثه را در میان بالابرها داشته و برای حمل نفر حتی با وجود سیستم‌های ایمنی توصیه نمی‌شود. برخی از این مدل بالابرها نیز وجود دارد که به عنوان بالابر ساختمانی برای حمل مصالح استفاده می‌شود.

۴- بالابر هیدرولیکی – زنجیری

این بالابرها ترکیبی از بالابرهای هیدرولیکی و بالابرهای زنجیری هستند. در بوم لیفت های تلسکوپی و یا در بالابرهای ریلی و ستونی از این مکانیزم استفاده می‌شود. از نظر ایمنی این بالابرها در میان بالابرهای هیدرولیکی و بالابرهای زنجیری قرار می‌گیرند.


دسته بندی بالابرها صنعتی بر اساس قابلیت حرکتی آنها

بامبین تولید کننده بالابر‌های صنعتی،ساختمانی و هیدرولیکی

۱- بالابرهای ثابت (Fixed lift)

بالابرهای ثابت برای جابجایی بار در محل های مختلف استفاده می‌شوند. از بالابر ثابت به عنوان بالابرهای پارکینگی خودروبر، بالابر هیدرولیکی صنعتی در کارخانه‌ها و انبار‌ها برای جابجایی مواد اولیه و یا کالا و حتی به عنوان بالابر مغازه در فروشگاه‌ها استفاده شود. بالابرهای ثابت هیدرولیکی می‌توانند از نوع بالابر آکاردئونی، بالابر با جک عمودی، بالابر مفصلی، بالابرهای کابلی، بالابر های زنجیری و یا ترکیبی از انواع آن باشند. با اضافه کردن اتاقک، حفاظ و سیستم های ایمنی از بالابرهای ثابت به عنوان بالابر نفری هیدرولیکی هم استفاده می‌شود. گاها در مواردی که آسانسور نمی‌تواند نصب شود و یا ظرفیت و هزینه آن اجازه نمی‌دهد از بالابر های ثابت استفاده می‌شود. در این میان بالابرهای هیدرولیکی ثابت با مکانیزم قیچی (آکاردئونی) ایمن‌ترین آنها و بالابرهای کابلی به دلیل احتمال قطع کابل، خارج شدن از قرقره وینچ و یا گیر کردن اشیا و اندام بدن میان کابل و وینج، خطر آفرین‌ترین آنها به حساب می آید. چهار دسته اصلی بالابرهای ثابت عبارتند از:

 الف) بالابرهای ثابت آکاردئونی (Fixed Scissor Lifts):

بازوهای قیچی مانند توسط جک هیدرولیک از یکدیگر باز شده و ارتفاع مورد نیاز تامین می‌شود. این بالابرها فقط به صورت عمودی باز شده و بیشترین ایمنی را در میان انواع بالابر دارند. همچنین در تناژهای بالا تا که هیچ یک از مکانیزم‌های دیگر جوابگو نیست از بالابرهای قیچی می‌توان استفاده نمود. به این بالابرها گاها میز هیدرولیکی نیز گفته می‌شود و در مواردی می‌توان آن ها را روی ریل قرار داد تا در یک راستای خاص جابجا شوند.                             بالابر هیدرولیکی آکاردئونی (جناقی)

ب) بالابرهای جک مستقیم

در این بالابرها جک هیدرولیک مستقیما زیر میز بار متصل می‌شود و آن را به سمت بالا حرکت می‌دهد. از نطر ایمنی و ظرفیت پس از بالابرهای آکاردئونی قرار می‌گیرد. این بالابرها در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها برای حمل بار به طبقات استفاده می‌شود. چنانچه نفر نیز بخواهد از این بالابرها استفاده کند باید کابین ایمن روی آن قرار داده شود که در این صورت به آن آسانسور هیدرولیکی نیز ‌گویند.

ج) بالابرهای کابلی و یا زنجیری

در این بالابرها یک موتور کابل و یا زنجیر متصل به سکوی بالابر را حرکت می‌دهد و آن را بالا می‌برد. از نظر ایمنی این بالابر ها بسیار حادئه آفرین بوده و ظرفیت کمی دارد. این بالابرها باید هر روز تحت بازرسی قرار گیرند تا عملکرد صحیح آن ها ارزیابی و از حادثه جلوگیری شود. از این بالابرها به هیچ عنوان نباید به عنوان بالابر نفربر استفاده شود.

د) بالابرهای هیدرولیکی-زنجیری یا کابلی

 در این نوع بالابر  چرخ زنجیر و یا قرقره کابل توسط جک هیدرولیک نیمی از کورس حرکت را طی کرده و نیرو توسط زنجیر یا کابل به میز کار انتقال پیدا می‌کند و کل مسیر را طی می‌نماید. در این صورت نسبت به بالابرهای جک مستقیم بدون زنجیر به جک هیدرولیک با کورس کمتری نیاز است. این بالابرها نیز برای حمل بار بوده و برای جابجایی نفر توصیه نمی شود. هرچند افراد زیادی در ایران از این بالابرهای هیدرولیکی – زنجیری به عنوان بالابر نفری استفاده می‌کنند در حالی که سیستم‌های ایمنی آسانسور و بالابر را برای آن پیش بینی نکرده‌اند.

ه) بالابرهای بوم لیفت ثابت (Static Base Boom Lifts)

 تنها نوع از بالابر هیدرولیکی که قادر است علاوه بر دسترسی عمودی، دسترسی افقی نیز ایجاد کند، بالابر بوم لیفت است. بالابرهای بوم لیفت ثابت معمولا ظرفیت کمی دارند و برای حمل نفر استفاده می‌شوند.


۲- بالابرهای متحرک (Aerial Working Platforms)

 بالابر متحرک یا بالابر سیار برای استفاده نفر طراحی شده‌اند و گاهی به آن بالابر نفر یا Man lift نیز می‌گویند. این نوع بالابر چرخ دار به راحتی جابجا شده و با ایمنی بالا به کاربران اجازه می‌دهد در ارتفاع های مختلف به نصب و تعمیر و رنگ آمیزی و… بپردازند. بالابر متحرک هیدرولیکی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

الف) بالابر سیار هیدرولیکی با دسترسی عمودی:

این نوع بالابر هیدرولیکی سیار فقط به صورت عمودی توانایی جابجایی نفر را در ارتقاع داشته و دسترسی افقی ایجاد نمی‌کنند. متداول‌ترین این ماشین ها، بالابر هیدرولیکی آکاردئونی (قیچی – Scissor Lifts) ، بالابر نفربر ریلی و بالابر عمود بر می‌باشد. این بالابرها از مکانیزم‌های حرکتی و بالابری متفاوتی استفاده می‌کنند که درباره آن توضیح داده خواهد شد. بالابرهای متحرک به صاحبان مشاغل کمک می‌کنند تا علاوه بر دسترسی ایمن به ارتفاع در وقت و هزینه صرفه جویی نمایند. در میان بالابرهای هیدرولیک سیار، قیمت بالابر نفربر هیدرولیکی با دسترسی عمودی حداقل بوده و اقتصادی ترین گزینه به جساب می‌آید.

بالابر نردبان کشویی چرخدار             بالابر چند منظوره

ب) بالابرهای سیار با دسترسی عمودی و افقی (Boom Lifts):

 به این نوع از بالابرها اصطلاحا بوم لیفت Boom Lift گفته می‌شود. این بالابرها علاوه بر حرکت به سمت بالا قادر هستند در افق نیز حرکت کنند بنابراین نیازی نیست دقیقا زیر محل کار ایستاده باشند. بالابرهای بوم لیفت نیز انواع متفاوتی دارند. برخی روی کامیون نصب می شوند و برخی خودشان حرکت می‌کنند که در باره آن توضیح داده می‌شود. بالابرهای هیدرولیکی بوم لیفت از مکانیزم‌های متفاوتی استفاده میکنند. ساده ترین آن مکانیزم مفصلی است که بازو ها به صورت مفصل مانند با نیروی هیدرولیک حرکت می‌کنند. بالابرهای مفصلی برای ارتفاع کم مناسب هستند و مکانیزم قدیمی به حساب می‌آید. نوع دیگر با مکانیزم تلسکوپی کار می کنند که در حقیقت جک‌های هیدرولیک و زنجیر بازوهایی را که به شکل تلسکوپ داخل یکدیگر هستند را به بیرون رانده و دسترسی ایجاد می شود. نوع سوم و جدید تر و کار آمد تر مکانیزم مفصلی-تلسکوپی است که دارای هر دو نوع بازو می‌شد و از نظر قدرت مانور و کار در شرایط سخت و همچنین ابعاد بسته شده دارای مزیت هستند.

 بالابر الکترو هیدرولیک تک ستون چرخ خودرویی          بالابر تک ریل کشویی با چرخ کارگاهی

انواع بالابر نفربر

۱- بالابرهای آکاردئونی یا قیچی:

 این بالابرها جهت تعمیرات، نصب، رنگ آمیزی، بازرسی و… استفاده می‌شود. بالابرهای قیچی از ۳ متر دسترسی تولید شده و برخی شرکت های بزرگ بین المللی با تکنولوژی بالا قادر به ساخت حد اکثر تا ۳۲ متری آن هستند. مزیت بالابرهای آکاردئونی ظرفیت بالا و سطح وسیع سکوی کاری ان‌ها می‌باشد. بنابر این گاهی ۶ نفر می‌توانند به صورت همزمان در ارتفاع کار کنند. این بالابرها بسته به ارتفاع مورد نظر، ابعاد و قابلیت حرکتی مختلفی دارند. برخی از بالابرهای آکاردئونی سیار (Push around) و برخی به صورت خودکششی (Self propelled) ساخته می‌شوند. برخی از بالابرهای خودکششی می‌توانند در ارتفاع نیز حرکت کنند و نیازی به جک های جانبی تثبیت کننده ندارند. 

برخی از انواع آن هم دارای شنی بوده و برای مکان‌های صعب العبور مناسب‌اند. در این بالابرها از انواع موتورهای الکتریکی، دیزلی، بنزینی و حتی هیبریدی استفاده می‌شود. در میان بالابرهای نفر، بالابرهای آکاردئونی از امنیت بیشتری برخوردار بوده و کمترین تکان را در ارتفاع دارند. نیرو محرکه این بالابر ها می‌تواند برق تک فاز شهری، باتری، و یا موتورهای دیزلی، بنزینی و هیبریدی باشد. همچنین این بالابرها به صورت ضد انفجار و یا با پمپ دستی نیز ساخته می‌شوند که برای پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها که خطر انفجار وجود دارد مناسب‌اند. قیمت بالابر آکاردئونی خودکششی به مراتب از نوع متحرک‌های آن بیشتر است.   بالابر هیدرولیکی آکاردئونی (جناقی)

۲- بالابرهای ستونی:

 بالابرهای ستونی را می‌‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد. هرجند این دسته‌بندی از نظر سازندگان مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.

ب) بالابرهای ستونی عمود بر (Vertical Masts):

این بالابرها دارای سازه فولادی بوده و بنابراین عمر و ظرفیت آنها از بالابرهای آلومینیومی بیشتر است. برخی از انواع این بالابرها دارای جیب یا فلای بوم که یک بازوی کوچک منتهی به سبد می باشد نیز هستند و می توانند کمی دسترسی جانبی ایجاد نمایند. بالابرهای ستونی عمود بر به صورت خود کششی عرضه می‌شوند و برخی از آنها در ارتفاع نیز حرکت کرده و نیازی به جک حانبی ندارند. این بالابرها عموما با برق تک فاز شهری و یا باتری کار می‌کنند.

  الف) بالابرهای ستونی ریلی:

این بالابرها که از نوع هلی (Push around) بوده و جنس ریل ها از آلومینیوم است. این بالابرها نسبت به مدل‌های آکاردئونی سبک تر بوده و جابجایی آن‌ها راحت تر است. هر چند به دلیل سازه آلومینیومی از ظرفیت و عمر کمتری برخوردار هستند و در ارتفاع بیشتر نوسان دارند. ابعاد بالابرهای آلومینیومی به گونه‌ای است که برای یک نفر طراحی شده و چندان جنبه صنعتی ندارد. هرچند در کشورهایی مثل ایران و چین مدل‌های دو ریل و چهار ریل آن نیز وجود دارد که سکوی بزرگتر، نوسان کمتر و ظرفیت بیشتری دارند ولی ابعاد بسته شده بزرگ آنها در مقایسه با انواع آکاردئونی و ظرفیت کم آنها نقطه ضعف بالابرهای ریلی به حساب می‌آید. بالابرهای تک ریل از ۷ تا ۱۴ متر دسترسی تولید می‌شوند. نیرو محرکه این بالابرها می‌تواند برق تک فاز شهری و یا باتری باشد. همچنین این بالابرها با پمپ دستی نیز ساخته می‌شوند که برای پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها که خطر انفجار وجود دارد مناسب‌اند.  

بالابر خانگی (home lift)

بالابر ویلچربر

محصولات دیگر بامبین را بیشتر بشناسید

۳- بوم لیفت های خود کششی: 

بالابرهای خودکششی بازویی با همان بوم لیفت در مکان هایی استفاده می ‌شوند که به دسترسی افقی نیاز است و یا ارتفاع به قدری زیاد است که بالابرهای آکاردئونی و ستونی پاسخ گو نیست. بالابر های خودکششی دارای یک موتور الکتریکی، دیزلی، بنزینی و یا هیبریدی هستند و می‌توانند با سرعت کم در محل کار حرکت نمایند. این بالابرها برای جابجایی طولانی مدت نبوده و عموما در سایت های کاری می‌مانند تا کار به اتمام برسد و یا در کارخانجات، مراکز خرید،فرودگاه‌ها، مراکز مذهبی و… که نیازی به پیمایش‌های طولانی نیست از آنها استفاده می‌شود

 برخی از بالابرهای خودکششی بوم لیفت قادرند حتی در ارتفاع نیز روی زمین حرکت کنند و نیازی به جک تثبیت کننده ندارند. البته این به شرطی است که شیب زمین از مقدار مجاز تجاوز نکند. همین امر باعث افزایش سرعت عملکرد این بالابرها در مقایسه با دیگر بالابرها می‌شود. بوم لیفت های خود کششی به صورت مفصلی-تلسکوپی و تلسکوپی تولید می‌شوند. مدل‌های مفصلی-تلسکوپی از قدرت مانور بالاتری برخوردار هستند و تا حد اکثر ۴۳ متر دسترسی تولید شده و قابلیت پل زنی دارند. بالابرهای خودکششی تلسکوپی عموما ارتفاع کاری بالاتری دارند و حد اکثر تا ۶۰ متر دسترسی ایجاد می‌کنند.

۴- بالابرهای کامیونی (Truck Mounted Platforms):

 انواع بوم لیفت ها و همچنین بالابرهای آکاردئونی را می توان روی خودرو نصب کرد. این بالابرهای هیدرولیکی نیروی خود را از PTO خودروی حامل دریافت می‌کنند. بالابرهایی که ارتفاع کمتری دارند را می‌توان روی وانت نیز نصب کرد که در ایران به بالابر نیسانی معروف شده‌اند. بسته به وزن خود بالابر و نیز ارتفاع دسترسی آن، خودرو های متفاوتی برای نصب بالابرها مناسب است. انتخاب کامیون باید به گونه‌ای باشد که هم توانایی حمل بالابر را داشته باشد و هم مانند یک وزنه تعادل برای بالابر عمل نماید. بالابرهای کامیونی از ارتفاع ۷ متر تا ارتفاع ۱۰۰ متر وجود دارند که بلند مرتبه ترین بالابرها به حساب می‌آیند. ظرفیت بالابرهای کامیونی بوم لیفت از ۲۰۰ کیلوگرم شروع شده و گاهی تا ۱۰۰۰ کیلوگرم نیز می‌رسد در حالی که بالابرهای آکاردئونی کامیونی تا ظرفیت‌های بالاتر چندین تنی نیز قابل ساخت هستند. برخی از بالابرهای کامیونی دارای بوم عایق هستند و قادرند به عنوان بالابر خط گرم در شبکه فشار قوی به عملیات بپردازند. از بالابرهای کامیونی در خدمات شهری، صنععت برق، صنعت ساختمان و… برای نصب و نگهداری تجهیزات، رنگ آمیزی، شستشو و… استفاده می‌شود. همچنین انواع بلند مرتبه این دستگاه به عنوان بالابر آتش نشانی در امداد و نجات کاربرد دارند. بالابرهای آکاردئونی کامیونی نیز به عنوان بالابر فرودگاهی و بالابر دیدبانی و… استفاده می‌شوند. بالابرهای کامیونی تلسکوپی دارای بازوهایی هستند که مانند دوربین های تلسکوپی قدیمی در داخل هم حرکت می کنند و با باز شدن آن ها سبد جابجا می شود. این بالابرها سرعت کاربری بیشتری دارند و در ارتفاع های بالا از این مکانیزم استفاده می شود. بالابرهای مفصلی تلسکوپی نسل جدید تری هستند. این بالابرها دارای یک بازوی مفصلی و یک بازوی تلسکوپی هستند. همین امر باعث می‌شود در حالت بسته شده نسبت به مدل‌های تلسکوپی و یا مفصلی تنها ابعاد کوچک تری داشته باشند. همچنین قدرت مانور بالا تری دارند و قادر به پل زنی هستند. در عوض کار با آن ها نسبت به مدل‌های تلسکوپی مهارت بیشتری نیاز دارد.

۵- بالابرهای قابل یدک:

در مواردی که نیاز به جابجایی بالابرها در مسافت طولانی است از بالابرهای کامیونی استفاده می‌شود. حال آنکه در بسیاری مواقع نیاز به بالابر دائمی نیست و نصب آن روی خودرو نه تنها کاربری کامیون را تغییر می دهد بلکه از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست. در این حالت بهترین گزینه برای کاربران استفاده از بالابرهای قابل یدک است. این بالابرها هم قادرند در فضای داخلی و خارجی کار کنند و هم نیازی به خودروهای سنگین و کامیون برای یدک کردن آن ها نیست. بالابرهای قابل یدک نیز انواع مختلفی دارند. انواع آکاردئونی این بالابرها برای دسترسی های عمودی و بوم لیفت های قابل یدک برای دسترسی عمودی و افقی استفاده می‌شود. در ایران گاهی بالابرهای ریلی را نیز یدک می‌کنند که به دلیل ارتفاع بسته شده زیاد این بالابرها، تعادل خودرو کم شده و از نظر ایمنی توصیه نمی شود. نیرو محرکه بالابرهای یدک کش می تواند برق ۲۲۰ ولت شهری، باتری، موتور دیزلی و بنزینی و یا حتی هیبریدی باشد.

۶- بالابرهای عنکبوتی (Spider Lifts):

 این بالابرها ویژگی هایی دارند که آنها را از سایر بالابرها جدا می‌کند. بالابرهای عنکبوتی دارای عرض و ارتفاع بسیار کمی در حالت بسته شده هستند. عموما دارای شنی های لاستیکی هستند و قادرند از شیب و پله بالا بروند و در سطوح شنی و خاکی و گلی حرکت نمایند

همچنین جک های جانبی این بالابرها اجازه می‌دهد که بالابرهای عنکبوتی بتوانند در سطوح شیب دار خود را تراز نمایند. بنابراین این بالابرها گزینه مناسبی برای فضاهای داخلی و خارجی به حساب می‌آیند.

 این بالابرها تا ارتفاع کاری ۴۲ متر تولید شده و بسته به این ارتفاع با برق تک فاز یا سه فاز، باتری، موتورهای دیزلی و بنرینی و حتی هیبریدی کار میکنند. این بالابرهای نفری از نوع خود محرک بوده و دارای یک موتور هستند که بالابر برای جابجایی روی زمین می‌تواند از آن استفاده نماید. بالابر های عنکبوتی نیز به صورت تلسکوپی و مفصلی-تلسکوپی تولید می‌شوند.

بالابر عنکبوتی، مفصلی

تقسیم بندی بالابرهای برقی:

بالابرهای برقی از جمله پرکاربردترین ابزارهای صنعتی و ساختمانی هستند.بر اساس نوع انرژی مصرفی آنها به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

 بالابر های تکفاز

این نوع بالابرها بدلیل استفاده از برق تکفاز برای محل‌های مسکونی استفاده می‌شود چون برق مورد استفاده دراین نوع مکان تکفاز (خانگی) می‌باشد.

بالابر های سه فاز

این نوع بالابر ها به دلیل نوع برق مصرفی که سه فاز می‌باشد در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مکان‌های صنعتی استفاده می‌شود.

در این بالابرها نیروی تولید شده توسط جریان برق باعث جابه جایی بار شده که اغلب در صنایع مختلف مانند خطوط تولید کارخانجات، انبارها و سالن های مونتاژ، کارگاه های صنعتی، صنایع ریخته گری و فولاد و فعالیت‌های ساختمانی به کار می‌روند.

بالابرهای برقی با ریل های متحرک (برقی یا دستی)  برای جابه جایی بار در مسافت های طولانی و انجام عملیات مکرر مناسب هستند.

کنترل حرکات اغلب بالابرهای  برقی توسط صفحه کلید آویزان صورت می‌گیرد که با دکمه‌های بالا و پایین و ایست در بالابرهای دوکاره و دکمه های بالا، پایین، چپ، راست و ایست در بالابرهای چهار کاره کار می کنند.

بالابر ساختمانی کشویی

موارد ایمنی هنگام کار با بالابرهای برقی

۱- هرگز بدون آموزش و مهارت کافی با جرثقیل یا بالابر الکتریکی کار نکنید.

۲- هرگز از جرثقیل یا بالابری که دچار آسیب دیدگی شده و یا بد کار می‌کند استفاده نکنید.

۳- هرگز خارج از ظرفیت تعیین شده برای جرثقیل یا بالابر کار نکنید.

۴- مطمئن شوید که جرثقیل یا بالابر کاملا به یک سازه‌ی مناسب محکم شده باشد.

۵- هرگز تا زمانی که جرثقیل یا بالابر دقیقا روی مرکز بار قرار نگرفته است ، آن را به کار نیندازید.

۶- هرگز از بالابری که اسلینگ آن دچار هرگونه آسیب دیدگی باشد استفاده نکنید.

۷- هرگز برچسب های هشداردهنده و ایمنی نصب شده روی جرثقیل یا بالابر را جدا نکنید.

۸- هرگز از جرثقیل یا بالابر برای بلند کردن و جابه جایی نفرات استفاده نکنید.

۹- هرگز بار را از روی سر نفرات جابه جا نکنید.

۱۰- تا زمانی که اسلینگ کاملا در قرقره و جای مربوطه اش قرار نگرفته اقدام به جابه جایی با نکنید.

۱۱- هنگام جابه جا کردن بار از ایجاد شوک یا ضربه به جرثقیل یا بالابر خودداری کنید.

۱۲- هرگز اقدام به کوتاه کردن طول اسلینگ جرثقیل یا بالابر یا انجام تعمیرات روی آن بدون توصیه‌ی سازنده نکنید.

۱۳- هرگز زنجیر یا سیم بکسل جرثقیل یا بالابر را به عنوان اسلینگ برای بستن بار استفاده نکنید.

۱۴- هرگز از قلاب بدون ضامن یا با‌ضامن معیوب استفاده نکنید.

۱۵- دقت کنید که بار کاملا درون قلاب جرثقیل یا بالابر قرار گیرد. از قرار دادن بار در نوک قلاب یا روی ضامن آن خودداری کنید.

۱۶- همواره به طول اسلینگ نصب شده روی بالابر توجه داشته باشید و فراتر از آن جرثقیل یا بالابر را به کار نگیرید.

۱۷- هرگز بار معلق روی جرثقیل یا بالابر را رها نکنید مگر اینکه احتیاطات خاصی برای آن پیش بینی شده باشد و قفل‌های کنترل گر اعمال شده باشند.

۱۸- هرگز اجازه ندهید اسلینگ جرثقیل یا بالابر یا قلاب آن به عنوان سیستم اتصال زمین تجهیزات الکتریکی یا جوشکاری به کار گرفته شوند. مطمئن شوید هنگام عملیات باربرداری کلیه ی افراد از محل باربرداری دور شده باشند.

۱۹- جرثقیل یا بالابر را از گدازه های جوشکاری و سایر آلوده کننده های آسیب رسان دور نگه دارید.

۲۰- هرگونه عملکرد نادرست و ناایمن دستگاه را فورا به مسئول مربوطه گزارش کنید.

۲۱- مطمئن شوید قطع کن های الکتریکی و سایر کنترل‌های جرثقیل یا بالابر به درستی عمل کنند.

۲۲- پیش از استفاده از جرثقیل یا بالابر از عمل کردن ترمز آن مطمئن شوید.

۲۳- از چرخیدن بار یا قلاب هنگام باربرداری ممانعت کنید.

۲۴- جرثقیل یا بالابر را مورد بازرسی منظم قرار داده و قطعات معیوب و ضعیف شده را طبق توصیه‌ی سازنده تعویض کنید.

۲۵- زنجیر بار جرثقیل یا بالابر را مطابق با توصیه ی سازنده ، روغن کاری کنید.

۲۶- هرگز از وسایل هشداردهنده ی ایمنی و کنترلی دستگاه برای اندازه گیری وزن یک بار ناشناخته استفاده نکنید.

۲۷- از عملکرد درست قطع کن برقی جرثقیل یا بالابر ، پیش از شروع کار و به طور روزانه اطمینان حاصل کنید.

۲۸- دقت کنید قطع کن های الکتریکی دستگاه برای مواقع اضطراری نصب شده اند. برای توقف های روزانه و روتین جرثقیل یا بالابر ، آنها را به کار نیندازید.

۲۹- هنگام کار با بالابر تمام حواس خود را به عملیات معطوف کنید واز پرداختن به سایر امور متفرقه خودداری کنید.

۳۰- هنگام کار با جرثقیل یا بالابر دقت کنید دستگاه با سایر جرثقیل یا بالابرهای مجاور یا سازه های مجاور آن برخورد نکند.

۳۱- هرگز بدون آگاهی لازم مبادرت به تنظیم و تعمیر جرثقیل یا بالابر نکنید.

۳۲- برای طول عمر بیشتر زنجیر و عملکرد بهتر ، آن را به طور منظم طبق توصیه ی سازنده روغن کاری کنید.

۳۳- پیش از روغن کاری دقت کنید سطوح زنجیر تمیز بوده و آلودگی خارجی روی آن موجود نباشد و همواره از حلال های شستشوی بدون اسید برای تمیز کردن زنجیر استفاده کنید.

۳۴- در محیط های پر گردوغبار بهتر است از روغن خشک مناسب طبق توصیه ی سازنده استفاده شود.

۳۵- قلاب جرثقیل یا بالابر به همراه پین ها ، بلبرینگ ها و پیچ های مربوطه باید طبق توصیه ی سازنده در فواصل زمانی مشخص مورد تمیزکاری و روغن کاری قرار گیرند.

۳۶- پیش از انجام هرگونه تعمیرات روی جرثقیل یا بالابر ، برق آن را قطع کرده و برچسب ” دستگاه در حال تعمیر است ” را نصب کنید.

۳۷- اطمینان حاصل کنید که کنترل های الکتریکی بدون هیچ گونه تأخیر زمانی به درستی عمل کنند.

۳۸- کابل برق صفحه کلید آویزان ا از لحاظ بریدگی ،تاب خوردگی و سایر علائم ضعیف شدگی بازدید کنید.

۳۹- کابل های برق جرثقیل یا بالابر را به طور منظم طبق توصیه ی سازنده بازرسی کنید.

۴۰- در حین عملیات باربرداری مرتبا از اسلینگ جرثقیل یا بالابر بازدید کنید که به طور صحیح درون درام قرار گرفته باشد.

۴۱- هنگام کار با صفحه کلید آویزان، فاصله ی مجاز تا جرثقیل یا بالابر را رعایت کنید.

۴۲- از شروع و توقف ناگهانی و برگشت‌های ناگهانی جرثقیل یا بالابر ممانعت کنید.

درباره محصولات دیگر بامبین بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code